Twitter | Sosyal Ağ

Twitter, Jack Dorsey tarafından 2006 yılı başlarında geliştirilmiştir. Günden güne dünya çapında popülaritesini arttırmıştır. Twitter içerdiği uygulamaların programlama arayüzünün kısa mesaj gönderim ve alımı konusundaki olanaklarıyla internet dünyasının SMS(Kısa Mesaj)'i olarak anılmaya başlamıştır. Twitter'ın yaygınlaşmasıyla birlikte Tweet'lemek kavramı da teknoloji jargonundaki yerini aldı.

Twitter, ünlü kişilerin ilgisi ve kullanımıyla son bir yılda yüzde bin büyüyen ön önemli sosyal ağlardan biridir. Kişiler, haber kanalları, büyük kurumsal şirketler, kampanya düzenleyenler, politikacılar; yani aklınıza gelebilecek hemen her kişi ve kurum açtığı Twitter hesabıyla kendisi veya şirketi hakkındaki gelişmeleri paylaşıyor. Ülkemizde Twitter kullanan en ünlü kişilerden biri de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 'dür.

Twitter'in oldukça basit mantık çerçevesinde düşünülmüştür. Bir olay, duyurmak istenilen bir haber, düzenlenen bir kampanya, firma hakkındaki bir gelişme, gibi aklınıza gelebilecek hemen her şeyi Twitter üzerinden takipçilerinize duyurmak. Twitter'in diğer sosyal ağlardan tek farkı kelime sınırlamasıdır. Mesaj başına 140 karakter sınırı bulunmaktadır.

Temel olarak Twitter “Şu anda ne yapıyorsunuz?” sorusunu baz alıp kullanıcılara kolay kullanılabilir bir mobil ve internet uygulaması sunuyor. Asıl gücünü dilediğiniz yerden cep telefonu ile SMS göndererek güncelleme yapılabilmesinden alıyor.

Twitter’in göze çarpan özellikleri mobil erişim sağlaması, bir çok kişiye bir anda erişimin hızı, geniş kullanıcı kitlesi, kullanım kolaylığı ve düşük ya da sıfır kullanım maliyeti. Bu özellikler duyurular, anında haber takibi gibi kullanımlar için de önemli özellikler.

Diğer kullanıcıları takip edebilmek için onları arayarak bulabilirsiniz veya onların verdikleri adreslere girip üye olduktan sonra resimlerinin altında yer alan "Follow" linkine tıklayarak onları takip etmeye başlayabilirsiniz.

Twitter'a mesaj göndermek için tek yapmanız gereken sayfanın üst tarafındaki boş alana 140 karakteri geçmeyen mesajı yazmak ve alttaki update butonuna tıklamak. Ayrıca cep telefonunuzdan da m.twitter.com'u ziyaret edip güncelleme yapabiliyorsunuz.

Twitter'e kaydolmak veya giriş yapmak için tıkla

Facebook.Com | Sosyal Ağ

Facebook, her dilde, ırk ve etnikteki insanların çevresi ile iletişim kurmasını ve bilgi alış verişini amaçlayan bir sosyal ağ sitesidir.

4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 sınıfı öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu. Daha sonra Boston civarındaki okulları da içine kapsayan facebook, iki ay içerisindeki Ivy Ligi okullarının tamamını kapsadı. İlk sene içerisinde de; Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm okullar facebook'da mevcuttu. Üyeler önceleri sadece mevzu bahis okulun e-mail adresiyle (.edu, .ac.uk vs.) üye olabiliyordu. Daha sonrasında da ağ içine liseler ve bazı büyük şirketlerde katıldı. 11 Eylül 2006 tarihinde ise facebook tüm e-mail adreslerine, bazı yaş sınırlandırmalarıyla açıldı. Kullanıcılar diledikleri ağlara; liseleri, çalışma yerleri ya da yaşadığı yerler itibarıyla katılım gösterebilmektedirler.

2007 Temmuz ayı itibarıyla de; 34 milyon kullanıcısıyla Dünya'nın en büyük Üniversite tabanlı kullanıcılarına sahip oldu.

Alexa istatistiklerine göre facebook 20 Ekim 2007 itibarıyla; Dünya'nın en fazla ziyaret edilen 7'inci sitesidir. Bunun yanı sıra; Kanada, Güney Afrika ve Norveç'in en fazla ziyaret edilen sitesi; İngiltere ve İsveç'in 2. en fazla ziyaret edilen sitesi, Mısır ve Panama'nın 3., Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Türkiye'nin de 5. en fazla ziyaret edilen sitesidir.

Facebook ismini "paper facebooks"'dan alır. Bu form A.B.D. üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlere ve çalışanlara doldurduğu onları tanıtan bir formdur.

Facebook sosyal ağa katılmak ve arkadaşlarını bulmak için tıkla

Facebook sosyal ağda sayfa oluşturmak için tıkla

Mozilla Firefox 4.0 indir İnternet Explorer 8.0 indir operayı indirmek için tıkla İnternet Explorer 9.0 indir bing internet tarayıcısını indirmek için tıkla google Chrome indirmek için tıkla

En Son Kullanıcılar

  • hahed65
  • yasinakbiyik
  • akademig
  • stayger
  • keciorennakl